(+420)518384983
Základní škola a mateřská škola Bzenec

Archeologický skanzen Modrá a Památník Velké Moravy

12. října 2010 Poslat e-mailem Poslat e-mailem
Autor: Miroslava Obrtlíková, žákyně 5.A

Dne 15. září 2010 jsme třídy 5. A, B. jeli na exkurzi do Archeologického skanzenu v Modré, 7 km od Uherského Hradiště. Skanzen představuje zčásti opevněné, zčásti hrazené sídliště z doby Velké Moravy (9. století). Objekty byly postaveny podle skutečných archeologických nálezů z okolí Starého Města, Uherského Hradiště a Modré.

Návštěvu areálu jsme začali prohlídkou strážních věží u vstupní brány. První zastávka byla u studny, kde nás dvě ženy v dobových kostýmech seznámily s tím, jak se zpracovávala vlna, pletly ponožky, čepice a šály, jakým způsobem se vlna barvila. Např. dožluta ji barvili cibulí, domodra borůvkami, zeleně kopřivou, dohněda ořechovými listy. Látky se vyráběly ze lnu a kopřiv.

Pokračovali jsme do pekárny, kde se pekl chléb ve dvou pecích. Naši předci jedli především chleba a kaši, kterou ochucovali ovocem. Tady jsme měli možnost ochutnat placky namazané  tvarohem a medem. Jíst se to dalo, ale na svačinu do školy bych to nechtěla.

Pak jsme nakoukli do obytných domů, kde jsme obdivovali postele, které byly vyrobeny z hlíny, sena a kůží. Některé domy byly částečně zahloubené do země a to proto, aby jejich obyvatelům bylo teplo. Ve světnicích bylo ohniště, k sezení sloužily pařezy stromů potažené kůží, stůl byl také z pařezu. Na něm bylo nádobí a dřevěné lžíce.

Ve zbrojnici na nás čekali dva vojáci, kteří nám ukázali vojenské oblečení a zbraně. Čtyři dobrovolníci měli možnost se přestrojit za vojáky, dostali oštěpy, kopí a štíty. Dostávali rozkazy, které měli plnit. Moc jim to nešlo.

Všichni jsme měli možnost si zkusit zastřílet z luku. Také jsme obdivovali domácí zvířata, která se volně pohybovala po celém areálu (několik koz, prasnici a týdenní selátka), kromě osla, který byl v ohradě, protože kousal.

Po svačině jsme jeli autobusem do Starého Města u Uh. Hradiště, kde jsme navštívili Památník Velké Moravy. Po příchodu jsme zhlédli krátký film o bitvě v Modré a pokračovali jsme v prohlídce. Byly zde k vidění vzácné šperky, pracovní nástroje, zbraně, oděvy a obuv. Postavy v životní velikosti nám ukazovaly, jak lidé v 9. století žili a jak se oblékali. Uprostřed budovy byl základ velkomoravského kostela. Na zdech byly napsány nápisy hlaholicí. Na závěr jsme si prohlédli kostru bojovníka, který zde byl nalezen. Šupli jsme do autobusu a hurá domů. Výlet se nám moc líbil. Získali jsme na něm spoustu nových informací.

 

Fotogalerie k článku

Archeologický skanzen Modrá a Památník Velké MoravyArcheologický skanzen Modrá a Památník Velké MoravyArcheologický skanzen Modrá a Památník Velké MoravyArcheologický skanzen Modrá a Památník Velké MoravyArcheologický skanzen Modrá a Památník Velké MoravyArcheologický skanzen Modrá a Památník Velké MoravyArcheologický skanzen Modrá a Památník Velké MoravyArcheologický skanzen Modrá a Památník Velké MoravyArcheologický skanzen Modrá a Památník Velké MoravyArcheologický skanzen Modrá a Památník Velké MoravyArcheologický skanzen Modrá a Památník Velké MoravyArcheologický skanzen Modrá a Památník Velké MoravyArcheologický skanzen Modrá a Památník Velké MoravyArcheologický skanzen Modrá a Památník Velké MoravyArcheologický skanzen Modrá a Památník Velké MoravyArcheologický skanzen Modrá a Památník Velké MoravyArcheologický skanzen Modrá a Památník Velké MoravyArcheologický skanzen Modrá a Památník Velké MoravyArcheologický skanzen Modrá a Památník Velké MoravyArcheologický skanzen Modrá a Památník Velké MoravyArcheologický skanzen Modrá a Památník Velké MoravyArcheologický skanzen Modrá a Památník Velké Moravy