Letové ukázky dravců
V úterý 29. března 2011 navštívili po několika letech naši školu opět členové společnosti Zayferus, která se zabývá mj. moderním sokolnictvím, ochranou přírody, rehabilitací zraněných dravců a jejich návratem do přírody. A rovněž pořádá výukové programy pro žáky škol po celé republice.
Naši žáci mohli na hřišti u školy spatřit kriticky ohrožené dravce i druhy, které se v naší přírodě vyskytují běžně. Nedílnou součástí jsou ukázky, jak tito ptáci volně létají a loví. Loví to, co by lovili v přírodě, kdyby tam žili. Sokolníci s sebou přivezli několik desítek dravců: od malého výrečka o váze 7 dkg až po desetikilového supa.
Při letech žáci mohli obdivovat útoky dravců na atrapy zvířat tažené navijákem, např.:
- Výra velkého - největší naše sova, chytá veverku
- Raroha velkého - loví obratného zajíce
- Dřemlíka tundrového - pronásleduje špačka
- Sokola loveckého - padá střemhlav na bažanta
- Karančo jižní - běhá pěšky a vyhledává ukryté maso
- Puštíka obecného - sedá tichým letem na ruku
- Sokola stěhovavého - loví holuba rychlostí 200 km/hod
- Sovu pálenou - zakrouží a dosedá na ruku
- Raroha jižního - chytá letící koroptev
- Jestřába lesního - žene kličkující kunu
- Orla skalního - napadne běžící lišku
- Supa krahujového - létá těsně kolem malých diváků
Součástí programu byly také soutěže pro děti – soutěžilo se o pexeso a také o možnost přivolat si dravce na ruku – to se poštěstilo žákyni 6.B Lucii Slabé.

