Ovoce do škol - ano či ne?

05/01/2018

Ovoce a mléko do škol – ano či ne?

Vážení rodiče,

jak jistě víte, naše škola je zapojena do dotačního programu „Ovoce a mléko do škol“. Jedná se o dotované dodávky ovoce, zeleniny, mléka a mléčných výrobků s cílem podpořit zdravé stravování žáků základních a středních škol v celé České republice.  Každé dva týdny mají Vaše děti možnost odebrat nabízené výrobky, které určená firma přiváží do naší školy. V této souvislosti řešíme opakovaně problémy s tím, že některé děti si ovoce a mléko sice odeberou, nikoli však proto, aby je snědly či vypily … A tak nacházíme rozlité mléko či poškozené ovoce na chodbách školy, na toaletách, v šatnách apod., a to v takové míře, že zaměstnanci školy nejsou schopni všechny žáky uhlídat a zabránit jednak plýtvání potravinami, jednak ničení školního majetku.

Z výše uvedených důvodů jsme se proto rozhodli, že si děti budou odebírat ovoce a mléko až po vyučování při odchodu ze školy – tak, aby je mohly zkonzumovat v klidu doma. Na fotografiích ze dne 4.1.2018 si prosím prohlédněte pouhý zlomek toho, jak vypadá okolí školy poté, co žáci obdrželi dotované mléčné výrobky a ovoce!!! Mnozí je ani neotevřeli a celé odhodili… Jiní se bavili tím, že vyráběli „ozdoby“ z rozbitých jogurtů – ať už na chodnících, na trávě či stromcích rostoucích u školy…

Milí rodiče, pomozte nám, prosím, tento problém vyřešit. Vysvětlujme společně, jak se má zacházet s jídlem. Vysvětlujme dětem, že pokud ovoce a mléko nechtějí, nemusí si je brát, co zbyde, předáme do školní jídelny a požádáme paní kuchařky, aby toto zpracovaly a nabídly dětem jako doplňkový program k obědům. Vysvětlujme dětem, že potravinami se neplýtvá. Vysvětlujme, že majetek druhých se nesmí ničit ani znečišťovat.

Děkujeme Vám za spolupráci!