Květen ve školní družině

Květen ve školní družině

POZNÁVÁME ČESKO IV.

NAŠE HRADY A ZÁMKY

Další část dlouhodobého projektu zahájily děti hranou veršovanou říkankou "Bílá paní", která se procházela za hradbami a čekala na svého milého. Paní vychovatelka nám na obrázcích ukázala, jak se hrady stavěly, k čemu sloužily a co na nich nesmělo chybět.

Potom už přišly na řadu hrady a zámky, které známe a někteří z nás je už navštívili. Nejdříve Lednicko - valtický areál se svými zahradami, skleníkem, minaretem, napodobeninou zříceniny - Janohrad a samozřejmě zámky Lednice a Valtice. Potom děti sehrály legendu o praotci Lichtejnštejnů, jak přišel ke svému bohatství. Následoval majestátný hrad Pernštejn s hranou pověstí "O marnivé komorné Elišce". Dozvěděli jsme se, jak je hrad spojen s legendárním stromem tis a také jak Pernštejni přišli ke svému erbu. A to už jsme se ocitli v Brně na hradě Špilberku. V prezentaci jsme zjišťovali, k čemu všemu sloužil,  prohlédli si hrad i jeho podzemí. Pověst s názvem "O čertu, který uvízl v hradbách" vyprávěla o obléhání hradu Švédy. Nezapomněli jsme ani na náš nejbližší a nám všem nejznámější hrad Buchlov.  A jeho pověst? Ta se týkala lípy, která na Buchlově vyrostla kořeny nahoru a dětem se podařilo ji moc hezky sehrát.

Závěrem nás čekaly pohádky. Podle ukázek, které si děti připravily, jsme hádali jejich názvy. Viděli jsme Pyšnou princeznu, Večernici, Zlatovlásku a skřítky z pohádkového příběhu Ať žijí duchové.  Prohlédli jsme si hrady a zámky, kde se pohádky natáčely, a také to, jak to na stejném místě vypadá nyní.

Program jsme zpestřili písničkami "Okoř" a "V naší ruině straší", které jsme se předem naučili.

A hodnocení dětí? Každému se z programu nejvíc líbilo to, co připravila jeho třída.

MAMINKA MÁ SVÁTEK

Na svátek matek jsme se začali letos připravovat brzy, abychom stihli vyrobit nejen kytičky v květináči, ale také fotorámeček.

Našim maminkám přejeme všechno nejlepší, a aby měly radost nejen z našich dárků.

KUBÍK VE ŠD

Do naší družiny zavítal jedno odpoledne Kubík, maskot firmy Ovocentrum, která dodává ovoce a zeleninu do naší školy.

S Kubíkem jsme soutěžili, cvičili, zpívali mu i zatančili. Na rozloučenou jsme dostali sušená jablíčka.

Mgr. Ludmila Sotolářová