Hlavní město Praha očima páťáků

23/05/2016


Ve středu 20. 4. 2016 jsme se my, páťáci, zúčastnili exkurze do Prahy za krásami z dob dávno minulých, ale i současných.

Ačkoli se vyjíždělo brzy ráno, autobus nikdo nezmeškal.

Kolem 10. hodiny nás přivítala Praha chladným, ale pěkným počasím. Již v autobuse nám p. učitelky ukazovaly významná a zajímavá místa, která jsme zahlédli z autobusu.

Nejprve jsme navštívili Pražský hrad a chrám sv. Víta. V chrámu nás nejvíce zaujala nádherná vitrážová okna. Pak jsme zamířili do Vladislavského sálu a přísálí. Tam byly na zdech nakresleny rodové erby zámožných pánů, které se v té době malovaly do pyramidového tvaru.

            Naší další zastávkou byla Zlatá ulička, zde jsme navštívili výstavu rytířského brnění a zbraní.

Ve Zlaté uličce to bylo velmi poučné, jelikož jsme mohli navštívit domeček bylinářky, švadlenky

a mnohé další. Po Zámeckých schodech jsme zamířili ke stanci metra Malostranská. Pro mnohé spolužáky byla cesta metrem premiérou.  Vystoupili jsme na stanici Můstek a naskytl se nám výhled na celé Václavské náměstí i se sochou sv. Václava. Odtud jsme šli do muzea voskových figurín Grévin. Měli jsme objednanou komentovanou prohlídku zaměřenou na významné osobnosti našich dějin. „Setkali“ jsme se s významnými osobnostmi - například s  Marií Terezií, Karlem IV., Rudolfem II., mým oblíbencem J. A. Komenským. A dalšími slavnými jako jsou: V. Menšík, A. Mucha,

K. Čapek, T. Baťa, J. Lada, R. Šebrle, J. Jágr, Švejk, Vlasta Burian, A. Einstein, Vinnetou, Spejbl a Hurvínek. Ovšem největší slávu sklidil obří Krteček v červeném autíčku, se kterým se všichni chtěli vyfotit.

            Z Grévinu jsme přešli na zalidněné Staroměstské náměstí, podívat se na 27 křížů popravených českých pánů a na orloj. Bohužel jsme ho neviděli v „pohybu“. Ale i tak stál za to!

            Při procházení Královskou cestou jsme se zakloněnými hlavami pozorovali bohatě zdobené domy. Dorazili jsme k Malostranské mostecké věži a šli na Karlův most. Kamenný most s mnoha sochami byl celkem dlouhý, ale méně široký než jsem čekala. Z něj jsme sešli na Kampu, která je známa z filmu Chobotničky z druhého patra nebo z písničky Hastrmane tatrmane.

             Poté jsme se odhodlali zdolat rozhlednu Petřín. Už hodně unavení jsme dorazili k lanovce vedoucí na Petřín. Při jízdě na vrchol jsme se kochali nádherným výhledem na sluncem ozářenou

a rozkvetlou Prahu. Na petřínské louce jsme si udělali mini piknik. Po malém občerstvení naše první cesta vedla do zrcadlového bludiště.  Nejzábavnější bylo, když jsme se dostali do části, kde byla různě vypouklá zrcadla. To bylo smíchu! Poté někteří odvážlivci vyšli 299 schodů na rozhlednu, kde byl opět nádherný výhled na Prahu.

             Autobus na nás čekal u mostu Legií, kde jsme si mohli zblízka prohlédnout Národní divadlo. Konečně jsme po naší dlouhé túře nasedli do autobusu a svezli se až k Vyšehradu. Tam jsme si ukázali místa, kde pravděpodobně věštila Libuše velkou slávu Prahy, či skákal kůň Šemík s Horymírem

na zádech. Prohlédli jsme si kostel sv. Pavla a Petra a přes plot nahlédli na Vyšehradský hřbitov slavných osobností. To byla naše poslední zastávka v Praze. Všichni unaveni jsme vyrazili domů.

Výlet se nám opravdu vydařil a moc se nám líbil.

                                                                                                               Kateřina Brzicová, třída 5. A

Fotogalerie



Naše škola je zapojena do Operačního programu Výzkum, vývoj, vzdělávání



Naše škola je zapojena do projektu Celé Česko čte dětem