Letové ukázky drvaců 2016

14/05/2016

Koncem dubna jsme v  základní škole již tradičně přivítali členy společnosti Seiferos, kteří se zabývají ochranou dravých ptáků se specializací na osvětovou činnost s ekologickým zaměřením.

S dravci se lidé většinou setkají jen na velkou vzdálenost a jedná  se především o běžné druhy. Pokud se už dostanou do bezprostřední blízkosti, jedná se zpravidla o dravce poraněného.  Bohužel v této situaci lidé neví, jak se mají k dravci stavět. Proto je důležitá široká osvěta, především prostřednictvím výukových programů na základních školách.

V naší škole se žáci shromáždili v areálu za fotbalovým hřištěm. V první části pořadu se díky poutavému vyprávění jednoho ze sokolníků dozvěděli spoustu zajímavého o jednotlivých dravcích, kteří jim byli postupně představováni. Setkali se např. s: výrem velkým, naší největší sovou, rarohem velkým, který dokáže ulovit i obratného zajíce, sokolem loveckým,  rarohem jižním, sokolem stěhovavým, jenž  v rychlosti až 200km/h uloví koroptev, sovou pálenou, jestřábem lesním, který v okamžiku dokáže chytit kličkující kunu, puštíkem obecným (ten pak ve 2. části dosedal vybraným žákům na ruku), orlem bělohlavým, který zakroužil majestátně nad našimi hlavami…V průběhu přednášky se žáci mohli prát na to, co je zajímá, ale také odpovídat na dotazy, které jim sokolníci dávali (za to byli odměněni drobnými dárky).

Druhá část, letová produkce, probíhala s maximálním využitím schopností  dravců  a možností daného prostoru. Žáci se rozmístili na úroveň hřiště a v následujících padesáti minutách mohli sledovat praktické předvedení dokonalé imitace lovu za použití speciální tažné techniky pro lovené vycpaniny.  Dravci, kteří byli na ukázkách pouštěni, jsou staří  i 15 let, jako třeba výr Zuzanka. Na závěr si některé děti mohly vyzkoušet přílet dravce na ruku, což pro ně bylo jistě velkým zážitkem.