Návštěva otevřených laboratoří - Otrokovice

19/12/2016

Návštěva SPŠ Otrokovice

Dne 29.11.2016 žáci devátých tříd navštívili v rámci Dne otevřených laboratoří SPŠ v Otrokovicích. V první části prohlídky žáci navštívili Experimentárium, které slouží pro výuku technický předmětů. Žáci měli možnost zhlédnout expozici obráběcích strojů, jednoduchých strojů (páka, kladka, kolo na hřídeli, nakloněná rovina), pochopit princip spojených nádob u plavebních komor či přenášení zvuku. Pomocí speciálních brýlí simulující opilost si mohli vyzkoušet, jak problematické je udržet rovnováhu či odhadnout vzdálenost. Rovnováhu svého těla si mohli vyzkoušet i pomocí balančních podložek. Z časových důvodů žáci bohužel nestihli zhlédnout všechny expozice, např. na elektřinu a magnetismus, moderní technologie, přírodovědu nebo energii.

V druhé části prohlídky žáci navštívili chemické laboratoře. Zde studenti SPŠ předváděli na jednotlivých stanovištích zajímavé laboratorní chemické pokusy (např. bengálské ohně, výrobu piva, výrobu mýdla, zápalné reakce, skrytá písma, umělou krev, sliz, plamenové zkoušky, faraonovy hady atd).  Některé pokusy si žáci mohli i sami vyzkoušet, což se jim líbilo. Návštěva byla úspěšná a tak se budeme těšit na příští rok, kdy akci určitě zopakujeme.

Ing. M. Horvatová