Noc s Andersenem

10/05/2019

Noc s Andersenem

V dubnu se bzenecká základní škola tradičně připojila k celorepublikové Noci s Andersenem. Tuto akci vymyslely v roce 2000 knihovnice z uherskohradišťské knihovny a  od té doby se rozšířila do mnoha knihoven a škol po celé naší republice i do zahraničí. Andersenovské akce se konají vždy v dubnu – na počest výročí narození známého dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena (1805 – 1875) a Mezinárodního dne dětské knihy, který připadá na 2. duben. Pro žáky byly připraveny soutěže, povídání, čtení a nakonec přenocování z pátku na sobotu přímo ve škole. Že děti usínaly s pohádkami H. Ch. Andersena není třeba zdůrazňovat… Zorganizování této akce se ujala paní učitelka Mgr. R. Lopraisová, za což jí patří velké poděkování.

PhDr. I. Tranžíková

Takto popsali akci dva z účastníků, žáci 6.B:

5.4. 2019 naše škola pořádala ,,Noc s Andersenem“ .

Sraz jsme si domluvili před školou v 17:30.

Když jsme se dostali do školy, šli jsme do třídy a vybalili jsme si věci.

Pak nás rozdělili do čtyř týmů a čekala  nás první aktivita, při které jsme hledali po celé škole údaje o Dánsku. Poté nám paní učitelka dávala otázky. Za každou správnou odpověď jsme dostali papírek s kouskem textu.

Když jsme papírky seskládali, vyšel nám recept na tradiční dánskou buchtu. Tu jsme si ještě večer (ve školní cvičné kuchyňce) upekli k ranní snídani.

Večer jsme hráli na hudební nástroje a zpívali, před spaním nám paní učitelka promítala z promítačky film a pouštěla pohádku z gramofonu.  Ráno jsme snědli buchtu a šli jsme domů.

Noc s Andersenem se nám moc líbila, už teď se těšíme na příští rok.

Nikolas Popelka

Dne 5.4. 2019 v 18:00 hodin měla 6.B sraz před školou. Nejdříve jsme si vybalili věci na přinesené žíněnky ze školní tělocvičny a mohla začít hra. Po sektoru nám paní učitelka rozmístila papíry s plánem školy. Ten, kdo to našel, byl kapitán a vybíral si členy svého týmu. Potom jsme si vzali baterky a chodili jsme po vyznačených místech v plánu a hledali papíry, z kterých jsme měli vypsat odpovědi na otázky. Než došli ostatní, tak jsme si zpívali a hráli na hudební nástroje. Když došli ostatní, tak to, co jsme si z hledání odpovědí zapamatovali, jsme říkali paní učitelce, aby nám dala kousky lístečků na slepení receptu. Jak jsme dolepili, šli jsme do kuchyňky, abychom jsme si upekli dánskou buchtu. Buchtu jsme pekli na zítřejší snídani. Zahráli jsme si stolní hry, které jsme ani neznali. Než nám dojela pizza. Po pizze jsme si zase zahráli na nástoje. Potom večerní hygiena, promítaní pohádky O Krtečkovi, puštění pohádky na poslech a spánek, (dost mluvení J). Ale naši kluci to samozřejmě neumí, takže tak do tří hodin ráno kecali. Ráno jsme se převlékli a šli jsme se najíst buchty. Zase jsme hráli na nástroje a i společenské hry, někteří odešli dříve a ostatní kolem 10. hodiny dopoledne.

Noc s Andersenem s naší paní učitelkou jsme si hodně užili. Příště i přes neplechy to bude snad zase.

Děkujeme za krásný zážitek.

Žákyně Adéla Peringerová a Marie Opravilová.