Přednáška Mgr. K. Opravila

17/03/2022

Dne 15. března 2022 se v základní škole ve Bzenci konala další přednáška pro veřejnost z cyklu Děti – rodina - škola. Na podzimní přednášku Mgr. Jiřího Haldy navázal Mgr. Karel Opravil – odborník zaměřený na mezilidskou komunikaci, vztahovou problematiku a výchovné obtíže děti a mládeže.

V úvodu k výchově dětí nám sdělil dvě zprávy. Jednu dobrou a jednu špatnou. Dobrá zpráva je, že děti napodobují své rodiče, špatná  - děti napodobují své rodiče.

Dítě zapadá do rodiny jako dílek puzzle do celé skládačky. Vše, co prožíváme v dětství, se v dospělosti opakuje.

Mezi nejnáročnější rodičovské situace patří, když děti zrcadlí naše slabiny, problémy, vlastnosti, vztahy nebo komunikaci. Pokud si to navíc neuvědomujeme, může to být obtížné pro děti i rodiče.

Rodiče by se měli snažit předejít předávání nevhodných vzorců chování na děti, které jednou budou naší kopií. Stejně tak my kopírujeme chování svých vlastních rodičů, které se nám kdysi vůbec nelíbily. Přistihneme se někdy, že se chováme stejně?

Je potřeba začít u sebe, protože to ovlivňuje a nastavuje děti pro jejich budoucí život.

Je důležité položit svým dětem takové základy v dětství, aby z nich vyrostli zdravě sebevědomí, vyrovnaní a úspěšní lidé.

A proč je důležité začít u sebe?  Šťastný rodič = šťastné dítě.

Zdraví a spokojení rodiče mají zdravé a spokojené děti.

Mgr. K. Opravil:

„Děti od rodičů potřebují tři základní věci:

Vědět, že jsou milovány a přijímány.

Vědět, že umí a jsou úspěšné.

Vědět, kde jsou hranice a co se od nich očekává.

Důležité je dávat dětem najevo, že je pro nás - rodiče důležitý vztah, který s nimi máme. Děti si vždy vezmou nejvíce od toho, s kým si vytvoří vztah.“

Přednáška byla nejen zajímavá a poučná, ale i vtipná. Účastníci nebyli rozhodně zklamáni.

Mgr. Jitka Syrová, zást. ředitelky ZŠ a MŠ