Trestní odpovědnost mládeže

06/06/2016

Trestní odpovědnost – právní minimum pro ty, kterým bylo 15 let

Na toto téma proběhla 18. 5. 2016 na naší základní škole přednáška pro žáky 9. ročníku, tedy pro ty, kterým právě bylo nebo v nejbližší době 15 let bude.

Por. Bc. Petr Zámečník, tiskový mluvčí Policie ČR Hodonín, seznámil žáky se základními pojmy – nezletilí, mladiství, provinění, aj. Vysvětil rozdíl mezi přestupkem a trestným činem, skutkovou podstatu některých trestných činů. Během celé přednášky probíhala diskuze. Žáci se zajímali např. o postup trestního řízení nebo o opatřeních, která může soud uložit mladistvým.

Zajímavá byla informace o věkové hranici trestní odpovědnosti v jiných státech Evropy, nebo graf ukazující provinění (majetkové, násilné, mravnostní…) mladistvých na Hodonínsku.

Kriminalita mládeže je téma velmi závažné, doufejme tedy, že naše mladistvé povede k hlubšímu zamyšlení.

Mgr. Jitka Syrová