Uganda

22/04/2024

V pondělí dopoledne jsme se prostřednictvím poutavé prezentace přenesli do daleké východoafrické země Uganda, kde v jedné nemocnici charitativní organizace Whisper přebývala a pracovala Bc. Hana Martinková jako dobrovolnice. Vyprávěla nám nejen o krásné přírodě s Viktoriinými vodopády, ale i o bídě tamějšího obyvatelstva, nedostupnosti vzdělání, hlavně však o své práci v nemocnici a dětech, kterým se snažila pomoci.

Co říká o svém pobytu? Naučil mě velké pokoře a tomu, abych nikoho nesoudila, protože neznám jeho životní osud. Pobyt mi pomohl srovnat životní hodnoty. Zjistila jsem, že když pomáhám, dělám radost tomu, komu pomáhám, ale zároveň i sobě. Ti, kterým jsme pomáhali, byli opravdu vděční.

Po návratu do Česka chtěla pomáhat dál, proto založila nadační fond na podporu vzdělávání ugandských dětí. Ví, že vzdělávání ovlivňuje spoustu aspektů v životě včetně zdravotnictví.  Přispět může každý z nás.

Postřeh naší žákyně Julie Gasnárkové z 6.A třídy:

Dosud jsem o Ugandě nic nevěděla, ale teď vím, že i když je to krásná země (příroda…), neznamená to, že se tam všichni mají dobře. Bylo super poslouchat příběhy dětí, které se nevzdávaly, i když to často neměli jednoduché a byla jsem moc smutná, když přednášející říkala, že tam spousta dětí umírá.

Teď už vím, že se dá těmto lidem pomáhat a až budu dospělá, chtěla bych také nějak takhle pomoci. Líbí se mi nápad s jejím charitativním projektem a tohle všechno je pro mne velkou inspirací.