Večer s Andersenem

14/05/2016

Večer s Andersenem

V pátek 6. května 2016 se v naší škole uskutečnil Večer s Andersenem. Tako akce byla inspirována známou Nocí s Andersenem, kterou vymyslely a realizovaly v roce 2000 knihovnice Městské knihovny v Uherském Hradišti, kdy chtěly oslavit Mezinárodní den dětské knihy, který se připomíná na celém světě každoročně  2.dubna v den narození známého dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena. V následujících 16 letech se tato akce rozšířila do stovek knihoven po celé republice i do zahraničí. Podstatou této akce je dát dětem osobní příklad a ukázat jim, že číst je veliké dobrodružství. V rodině, kde čtou rodiče, nemají děti závažné potíže se čtením a s rozvíjením fantazie. Ne v každé rodině se však čte, ne všichni rodiče mají na své děti čas. Knihy tak soupeří s mnoha akčními lákadly v podobě bezduchého vysedání před televizní obrazovkou či u  počítačových her. Metoda osobního vzoru v předčítání vedla i nás ve škole k tomu, pokusit se tento stav alespoň částečně změnit.

Na nocování v naší velké škole jsme si sice netroufli, ovšem i tak jsme prožili příjemné páteční odpoledne a večer ve společnosti pohádek pana Andersena.

Účastnilo se celkem 26 dětí, které byly po zahájení akce  (a zhlédnutí prezentace o H.Ch. Andersenovi) rozděleny do čtyř skupin. Dospělí zatím připravovali stanoviště, na nichž děti čekalo jednak čtení krásných pohádek, ale také různé úkoly a soutěže, např.: skládání obrázků, určování názvů pohádek na základě přečtených úryvků, soutěž „Kufr“, kreslení, prohlídka školní knihovny… Na posledním stanovišti je pak čekal závěrečný kvíz, v němž děti zúročily informace, jichž se jim dostalo na stanovištích předchozích. Pak už zbývalo jenom sečíst body a vyhlásit vítěze. Na prvním místě skončila děvčata z 5.C a odnesla si krásné knižní odměny, šikovní však byli všichni, a tak nikdo neodešel s prázdnou.

Tímto děkuji SRPŠ při ZŠ Bzenec za financování cen i za zajištění drobného občerstvení pro děti. Velké poděkování pak patří paní A. Zimkové z MK Kyjov, členkám SRPŠ, hostům a všem vyučujícím základní školy, kteří byli ochotní strávit páteční odpoledne a večer ve společnosti svých žáků a knih H. Ch. Andersena.