Beseda na téma kyberšikana

21/05/2014


Kyberšikana – problém, který se může týkat každého z nás

 

Ve středu 7.5.2014 proběhla v naší škole beseda s praporčicí Martinou Janíkovou, inspektorkou Obvodního oddělení Policie ČR ve Strážnici. Tématem její přednášky a následné besedy byla kyberšikana. Paní inspektorka se snažila dětem vysvětlit, že jde závažný problém, který může mít dalekosáhlé důsledky. Z vlastní praxe ví, že se tyto praktiky rychle šíří i do českých škol a dětských kolektivů vůbec. Co vlastně kyberšikana je? Obecně se tímto pojmem označuje užití komunikační a informační technologie, zejména mobilních telefonů a Internetu, k úmyslnému ublížení druhým. Kybernetická šikana má stejný cíl jako klasická fyzická šikana: ublížení a ponížení oběti. Kybernetická šikana přitom používá jiné prostředky, kromě toho se od klasické šikany liší ještě dalšími rysy.

V čem je kyberšikana jiná?  Zde je výčet nejdůležitějších znaků:

ANONYMITA – agresor se méně bojí přistižení a trestu

NEOMEZENOST ÚTOKU 
- časová – 24 hodin denně, 7 dní v týdnu
- prostorová – osobní setkání není nutné, je možné šikanovat online

PROFIL AGRESORA A OBĚTI – fyzická převaha nebo věkový rozdíl nehrají roli, obětí útoků nemusí být jen outsider

„OSLOVENÍ“ ŠIROKÉHO PUBLIKA – prostřednictvím Internetu a mobilních telefonů se útočná informace rychle rozšíří k mnoha lidem. Ti ji potom mohou léta uchovávat

OBTÍŽNÁ KONTROLOVATELNOST – šikana těžko zjistitelná rodiči, učiteli, chybí obvyklé znaky šikanování, dítě nemá modřiny, zničené věci apod.

NEZÁMĚRNOST – v některých případech si agresor neuvědomuje, že ubližuje, nepozná, že vtip už přestal být vtipem

KYBERŠIKANA VYŽADUJE MÉNĚ ÚSILÍ – útok se nemusí opakovat, přesto ale může způsobit

DLOUHODOBÉ TRAUMA OBĚTI – klasická šikana většinou sestává z jednotlivých útoků, které se sice opakují, ale dílčí útok pro oběť vždy skončí. U kyberšikany stačí např. jedna SMS, email apod., oběť se k nim stále vrací může, tak i měsíce žít v traumatu. Útočné SMS, e-maily, fotografie apod. jsou trvalejší než jednotlivé fyzické útoky.

Věříme, že konkrétní případy kyberšikany, s nimiž paní inspektorka děti seznámila, jim pomohou v rozlišování toho, co je ještě legrace a co už cílené ubližování druhým.

Pro ty, kteří se chtějí s danou problematikou seznámit podrobněji, či dokonce potřebují vyhledat erudovanou pomoc, uvádíme odkazy na některé internetové stránky, jež se kyberšikanou zabývají:

http://www.bezpecne-online.cz/pro-rodice-a-ucitele/teenageri-a-komunikace-na-internetu/co-je-to-kybersikana-a-jak-se-projevuje.html

http://www.policie.cz/clanek/vite-co-je-kybersikana.aspx

http://www.e-bezpeci.cz/index.php/temata/kyberikana

PhDr. Ilona Tranžíková, Ph.D., zást. ředitele ZŠ a MŠ Bzenec

Fotogalerie



Naše škola je zapojena do Operačního programu Výzkum, vývoj, vzdělávání



Naše škola je zapojena do projektu Celé Česko čte dětem