Obrazy z války třicetileté

15/11/2016

Obrazy z války třicetileté

V říjnu jsme v naší základní škole přivítali již potřetí členy agentury Pernštejni, kteří se zaměřují na to, aby zábavnou formou přiblížili dětem určitý úsek českých dějin. Po pořadech Jak válčili husité a Gotika – život rytířů za vlády Lucemburků nám představili události spojené se třicetiletou válkou.

Období let 1618 – 1648 ukázali žákům  nejen z vojenského, ale i společenského hlediska – např. tím, že představili tehdejší módu: mužskou i ženskou. Dále se pokusili uvést  na pravou míru některé mýty a legendy, např. o „statečném moravském pluku“ u letohrádku Hvězda apod. V pořadu přiblížili tři hlavní  úseky třicetileté války: tzv. českou válku včetně druhé pražské defenestraci, na kterou si zahráli i diváci, bitvu na Bílé hoře a zabití Valdštejna. V druhé části se herci pokusili ukázat fungování armád za třicetileté války. Děti si mohly zahrát na znepřátelené armády, zjistit, proč vlastně docházelo k tak malému množství velkých bitev a jaké byly taktické prvky tehdejších vojsk. Třetí část byla věnována poslední fázi války, kdy „válka musela živit sama sebe“, a jejímu závěru: Vestfálskému míru.

Věřím, že se dětem pořad líbil a že byl vhodným doplněním učiva vlastivědy na prvním stupni a dějepisu na stupni druhém.